Turgay Tanülkü,  Oyuncu

 

Turgay Tanülkü, 18 Temmuz 1953 tarihinde Uşak'ta doğdu. Tiyatro ile ilkokul sıralarında Halkevlerindeki çalışmalar sırasında tanıştı. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden 1976 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra Ankara Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu olarak görev yapmaya başladı. 1970-1971yılları arasında Leningrad'da Leningrad Tiyatro Akademisinde Psikodrama kurslarına katıldı ve Psikojimnastik eğitimi aldı. 1983 yılından beri Tiyatro ve Psikodrama dersleri vermektedir.

70’li yıllarda 7 yıl Sinop ve Ulucanlar cezaevlerinde kaldı. 2015’ten beri ATV’de yayınlanan “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisinde Şahin Ağa karakterini canlandıran Tanülkü, 5 yıldır da “Son Kuşlar” adlı oyununu 60 şehirdeki cezaevlerinde oynuyor. Oyunculuğu ve yardımseverliği ile bilinen Turgay Tanülkü, bu zamana kadar 445 temsil sergiledi, 100 bin mahkum ve 20 bin personel oyunu seyretti.

 

Yardımsever oyuncu Turgay Tanülkü, 26 çocuk evlat edindi, çocuklarının 11’ini evlendirdi. Torunları ile birlikte 101 kişilik bir aileye sahip olan Tanülkü, 17 çocuğu üniversitede okutuyor. 6 çocuğu köyde yaşıyor. Okuttuğu çocukların ikisi savcı, biri avukat, dördü devlette yönetici, ikisi subay, ikisi oyuncu oldu. Çocuklarını tiyatro öncesinde Ankara OSTİM’deki eşiyle açtığı çay ocağının geliriyle okutan Turgay Tanülkü, sonrasında tiyatro oyunlarından ve dizilerden elde ettiği gelirlerle okutmaya devam etti.

 

Turgay Tanülkü, körler okulu, çocuk ıslahevleri ve Türkiye'de 11 tane merkezi cezaevinde tiyatro grupları kurdu. Bazı dönemler Dokuz Eylül, Bilkent, Kültür üniversitelerinde, Konya, Kastamonu, Tokat, Isparta'da tiyatro oluşumlarında çalıştı. Manisa'da tiyatro çalışmalarına devam etti.

1987-1989 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları Tiyatro Anasanat Dalı Oyunculuk bölümünde Rol ve Sahne derslerinde öğretmenlik yaptı. Halen Devlet Tiyatroları sanatçısı olan Turgay Tanülkü, çok sayıda sinema filmi ve dizi filmlerde rol aldı, seslendirme çalışmaları yaptı.

 

1991 yılında “Kıssadan Hisseler” ile dizi oyunculuğuna başlayan Tanülkü, "Ferhunde Hanımlar", “Güllerin Savaşı”, “Acı Hayat”, “Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi”, “Aşk ve Ceza”, “Fikrimin İnce Gülü”, “Avrupa Yakası”, “Kurtlar Vadisi” ve “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” gibi çok seyredilen televizyon dizilerinde rol aldı.

 

Turgay Tanülkü, televizyon dizilerinin yanı sıra “Eşrefpaşalılar”, “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz”, “Devrim Arabaları”,  “Zincirbozan”, “Yaşamın Kıyısında”, “Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım”, “The İmam”, “Dar Alanda Kısa Paslaşmalar” gibi çok sayıda sinema filminde oynadı.

 

Turgay Tanülkü, “Kral Lear”, “III. Selim”, “Fehim Paşa Konağı”, “Kamyon”, “Genç Werther'in Yeni Acıları”, “Barut Fıçısı”nın da aralarında bulunduğu çok sayıda tiyatro oyununda da sahneye çıktı.