Murat Karahan, Tenor

İlk, orta ve lise eğitimini T.E.D Ankara Koleji'nde tamamladı. 1996 yılında Bilkent Müzik ve   Sanatlar Fakültesi'ne girdi. Sanatçı Bilkent Üniveristesi'nde Devlet Sanatçısı Suna Korad, Prof. Pekin Kırgız ile çalıştı ve Gürçil Çeliktaş'tan sahne dersleri aldı. 2003 yılında lisans, 2006 yılında master ve 2010 yılında doktorasını tamamlayan Karahan, 2003 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Solist Sanatçı olarak çalışmaya başladı. 2009 yılında Roma'ya giden sanatçı burada iki  yıl boyunca dünyaca ünlü soprano Renata Scotto'nun ve aynı zamanda Santa Cecilia Akademisi başkanı Profesör Bruno Cagli'nin özel öğrencisi  oldu .

 

2012 yılında aldığı davet üzerine Letonya Ulusal Operası'nda devamlı misafir sanatçı olan Karahan, burada aralarında Lucia di Lammermoor, La Traviata, La Boheme, Manon Lescaut ve Il Trovatore eserlerinin bulunduğu 50'nin üzerinde temsilde başrolleri seslendirdi. Sanatçı 2014 yılında Andante Dergisi'nin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde yılın en başarılı erkek opera sanatçısı seçildi. Yine 2014 yılında Fransa'da Il Trovatore ve Manon Lescaut operalarını ilk kez seslendirdi.2015 yılı Ocak ayında La Traviata 'Alfredo' rolü ile dünyaca ünlü Berlin Deutsche Oper'de ilk defa sahne alan sanatçı, 2015 yılında yine  dünyanın en önemli opera sahnelerinden olan   Bolşoy  Tiyatrosu'nun La Traviata, La Boheme ve  Carmen gibi eserlerde başrol söyledi .2016 yılında dünyanın  en önemli açık hava opera festivali olan Arena Di Verona festivalinde Franco Zeffirelli’nin sahneye koyduğu Il Trovatore eserinde Maestro Daniel Oren yönetiminde başrolü seslendiren  Murat Karahan, Parma Verdi Festivali, Macerata Opera Festivali, Berlin Deutsche Oper'de  yine Il Trovatore eseri ile büyük başarılar elde etti. 2017 yılında Limak Vakfı’nın bünyesinde yer alan  Limak Filarmoni Orkestrası’nın kurucusu olan Murat Karahan bu orkestra ile Türkiye Turnesi yapmış ve ülke genelinde büyük başarı elde etmiştir.

 

2017 yılında Fransa Montpellier Festivali ,Wiener Staatsoper, Arena Di Verona, Bolşoy Tiyatrosu, Münih Bayerische Staatsoper, Napoli San Carlo Operası ve Salerno Operası gibi dünyanın en önemli tiyatrolarında Il Trovatore, Manon Lescaut, Tosca, Carmen, Madama Butterfly ve Nabucco eserlerinin başrollerini seslendiren Murat Karahan,  2018 yılı programında   Arena di Verona,  Bolşoy Tiyatrosu, Viyana Staatsoper,  Deutsche Oper Berlin, Opera di Genova, Teatro Massimo di Palermo gibi önde gelen opera sahnelerinde başrol söylemeye devam etmektedir.

 

 Murat Karahan; aralarında Accademia Santa Cecilia Orkestrası, Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası, Letonya Ulusal Opera Orkestrası, Liepaja Senfoni Orkestrası, Tiran Senfoni Orkestrası, Baden Baden Flarmoni Orkestrası, Ankara Devlet Opera  ve Balesi Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'nın da bulunduğu birçok orkestra ile binlerce seyirciye  ulaştığı başarılı konserler vermiştir. 2018 yılı Ocak ayında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olarak göreve başlayan Murat KARAHAN  çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede İtalyanca bilmektedir.

 

Dünyanın en önemli sahnelerinde seslendirdiği başroller:

Turandot  (Calaf)

Cavalleria Rusticana (Turiddu )

La Traviata (Alfredo),

Madame Butterfly ( Pinkerton )

La Boheme (Rodolfo),

Lucia di Lammermoor (Edgardo)

Il Trovatore (Manrico)

Manon Lescaut (Des Grieux)

Tosca(Cavaradossi)

Rigoletto (Duca)

Carmen(Don Jose)

La Sonnambula (Elvino),

Macbeth(Macduff)

Maometto Secondo(Paolo Erisso),

Don Pasquale (Ernesto),

Il Viaggio a Reims (Conte Libenskof),

Venedikte Bir Gece(Caramello),

Aşk-ı Memnu (Behlül),

İnanna(Dumuzi)

 

Konuşmacı listesi nihai değildir. TEDxIstanbul'un etkinliğin içeriğinde değişiklik yapma hakkı saklıdır.