İlker Canikligil, Yönetmen

 

1972'de İstanbul'da doğdu. 1991'de Saint Joseph Lisesi'ni bitirdi ve Marmara Üniversitesi Sinema TV bölümüne girdi. 1993’ten sonra gerçekleştirdiği beş kısa filmle ulusal ve uluslararası festivallerde birçok ödül kazandı. Bunların en önemlisi 2002’de Fransa’da Clermont Ferrand’da kazandığı ödüldür. 1999 - 2006 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema TV Bölümünde tam zamanlı olarak birçok ders verdi.

 

2005 yılında dünyaca ünlü kurgucu Walter Murch’un “In The Blink of An Eye” adlı kitabını “Göz Kırparken” adıyla dilimize çevirdi. Kitap Bilgi Yayınları tarafından yayımlandı.“Gen” adlı uzun metraj filmi kurguladı ve Adana Film Festivali’nde “En İyi Kurgu” ödülünü kazandı.

2006’dan başlayarak serbest reklam yönetmeni olarak birçok reklam filmi ve müzik video yöneten Canikligil, aynı zamanda fotoğraf alanında da çalışmaya başladı ve 2013 yılında Contemporary Istanbul’a katıldı. Aynı yıl Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sayısal manipülasyonla çoğaltılmış mimari fotoğraflardan oluşan ilk solo sergisi “Çok Aslında Azdır / More is Less”i açtı.

 

2016-2018'de Youtube'da özellikle gençler arasında çok sevilen “Olmaz Öyle saçma Şey!” adlı video serisini yapan Canikligil 2019'da daha fazla sayıda ve çeşitlilikte içerik üretebilmek için FluTV adıyla yeni bir Youtube kanalı kurdu.