Gülben Ergen, Sanatçı

 

25.08.1972 tarihinde İstanbul'da doğan Gülben Ergen, kariyerine ilk adımı katıldığı Hürriyet Sinema Güzeli yarışmasında ikinci olmakla attı. Hemen ardından “Biz Ayrılamayız” ve “Deniz Yıldızı” filmlerinde oynadı. “Hanımın Çiftliği” kariyerinin ilk dizisi oldu. İleriki yıllarda başrolünü oynadığı “iki Kiz kardeş” “Yol Palas Cinayeti” “Fırat” “Marziye”, “Dadı” dizileriyle izleyicinin beğenisini kazandı. 

 

Çıkardığı 10 albüm ve 8 single ile Türk pop müziğine sevilen şarkılar kazandırdı. En Çok Satan Albüm; En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi ve şarkıları ile Altın Plak alan sanatçı, birçok televizyon programı yaparak ekranların başarılı isimlerinden biri oldu.

 

“Gülben’den Masallar” ve 100.000 adet satışa ulaşan “Öğrendim ki” adlı iki kitabı bulun Gülben Ergen, ik yıl boyunca Hürriyet Gazetesinde/ Kelebek ekine yazılar yazdı. Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan okulöncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve ihtiyacı olan uzak köylere anaokulu yapmak için Çocuklar Gülsün Diye Derneği’ni kurdu ve halen başkanlık görevini yürütmektedir.