Emrah Safa Gürkan, Akademisyen

 

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans çalışmalarını tamamladıktan (2003) sonra, aynı üniversitede Halil İnalcık’ın danışmanlığında Batı Akdeniz’deki Osmanlı korsanları hakkında yazdığı tez ile yüksek lisans diplomasını aldı (2006). Ardından Georgetown Üniversitesi Yeniçağ Avrupa Tarihi kürsüsünde Gábor Ágoston ile yazdığı “Espionage in the 16th century Mediterranean: Secret Diplomacy, Mediterranean Go-Betweens and the Ottoman-Habsburg Rivalry” (Onaltıncı Yüzyıl Akdeniz’inde Casusluk) başlıklı tez ile doktor unvanını aldı (2012).

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan Doç. Dr. Gürkan 14. Kadir Has Ödülleri’nde Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’ne layık görülmüştür. Aynı yıl Sultanın Casusları adlı kitabı Türkiye Bilimler Akademisi Bilimsel Telif Eser Ödülü’nü alırken, kendisi de gene Türkiye Bilimler Akademisi’nin verdiği Üstün Başarılı Genç Bilim Adamı Ödülü’ne hak kazanmıştır.

 

Ottoman History Podcast'ın kurucu editörlerinden biri olan Gürkan aynı zamanda FluTV’de İlker Canikligil ile Olmaz Öyle Saçma Tarih adlı programı yapmaktadır. 2020 yılında çıkan “Bunu Herkes Bilir” adlı tarih kitabı kısa sürede çok satanlar listesine bir numaradan girmiştir.