Technology, Entertainment ve Design sözcüklerinin baş harflerinden oluşan TED “ideas worth spreading” sloganıyla yola çıkan ve kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. 30 senelik bir geçmişi olan ve konuşmaların 18 dakikayla sınırlı olduğu TED konferanslarında bugüne kadar Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown gibi isimler konuşmacı olarak yer aldı. 

 

TEDx, “ideas worth spreading” sloganının ruhuyla, TED benzeri bir deneyimi yerel ve bağımsız olarak gerçekleştirmek amacıyla düzenlenen bir etkinliktir. TEDx etkinlikleri küçük topluluklara TEDTalks videolarını ve canlı konuşmaları bir arada izleme ve tartışma imkanı verir. TED Konferansları TEDx etkinliklerine birer rehber olmakla birlikte TEDx etkinlikleri bağımsız birer organizasyondur. TEDTalks ve TEDxTalks videoları şimdiye kadar internette 4 milyarın üzerinde hit aldı. 

 

2009 yılından beri faaliyet gösteren TEDxIstanbul'un ilk konferansı "Limits of Tolerance / Toleransın Sınırları" temasıyla 2010 yılında, ikincisi “The Rising Power of Women / Kadınların Artan Gücü” temasıyla, üçüncüsü “The Future is Bright, The Future is Youth/ Geleceğin Umudu Gençlik” temasıyla ve dördüncüsü 2014 yılında "Momentum" temasıyla gerçekleşti.

 

19 Mayıs'ta "YENİDEN KEŞFET" temasıyla Volkswagen Arena'da dünyadan ve Türkiye'den önemli isimler bildiğimiz kalıpları kıracak, farklı bakış açılarıyla yepyeni kapılar açacak ve her zamanki gibi ilham verecek.

 

Momentum temasıyla artık harekete geçelim, izleyici değil başrol olalım demiştik. Şimdi ise klasik yolları izleme, başrolü oynarken bambaşka kapılardan geç diyeceğiz.


19 Mayıs'ta, Volkswagen Arena'da bildiğini sandığın şeylerin seni şaşırtmasına ve sana ilham olmasına izin ver!

 

Konuşmacı listesi için tıklayın.